O nás

Všechny naše oddíly

Hodnoty

V Sokole zažiješ pocity vítězů. Důležitější ale je, že se naučíš prohrávat, být trpělivý a makat víc než ostatní. Sokol je o setkávání lidí a přátelství. Více o našich hodnotách si přečtěte v letáčku

Poslání

TJ Sokol je sportovní organizace, která nabízí/organizuje „sport pro všechny,“ tj. sport pro všechny věkové kategorie na amatérské i výkonnostní úrovni.
Svojí činností přispíváme ke zvyšování fyzické i duchovní úrovně našich členů. Pohyb, aktivní a zdravý životní styl, všestranný rozvoj osobnosti, čestné jednání a fair play jsou hodnoty, ke kterým vychováváme naši mládež.
Sokol, jakožto nejstarší fungující moravskobudějovický spolek se významně a dlouhodobě podílí na rozvoji občanské společnosti a občanům města nabízí smysluplné využití volného času.

Historie

V roce 2009 byl při příležitosti 120. výročí založení TJ Sokol Moravské Budějovice vydán obsáhlý almanach mapující historii Sokola v našem městě. V publikaci je popsána kompletní historie jednoty od jejího založení v roce 1889 až po rekonstrukci sokolovny v letech nedávno minulých. Všechna fakta a důležité události jednoty jsou zasazeny do kontextu historického pozadí našeho národa i Moravských Budějovic. Publikace je mj. dokladem toho, že Sokol vždy patřil k hlavním hybatelům kulturního, společenského a sportovního života našeho města a byl významným činitelem při formování základů prvního českého státu.

Seminární práce Karla Chromého, studenta místního gymnázia: Osobnosti Sokola v Moravských Budějovicích. V práci se dočtete o založení Sokola v našem městě a jeho nejvýznamnějších osobnostech (E. Špatinka, J. Purcner, J. Palliardi, F. Šusta).

Almanach ke stažení: Sokol Moravské Budějovice 1889-2009

Práce našich dětí, v kterých odkrývají minulost Sokola v Moravských Budějovicích:
Po stopách významných osobností sokola
Naše sokolovna – TJ Sokol Moravské Budějovice

Památný den Sokola – 8. říjen

Při tzv. „sokolské akci“ – v noci ze 7. na 8. října 1941 – gestapo zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří ‚ještě byli na svobodě‘. Po výsleších a věznění byli deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93% vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo. 8. říjen je Památným dnem Sokola, který na tuto událost odkazuje.
Podívejte se na krásnou on-line brožuru (zpracoval Sokol Brno I), v které najdete konkrétní příběhy několika sokolů, kteří skončili v koncentračních táborech.

Výroční zprávy

Výroční zpráva za rok 2018.
Výroční zpráva za rok 2019.
Výroční zpráva za rok 2020.
Výroční zpráva za rok 2021.
Výroční zpráva za rok 2022.

Komentáře jsou vypnuty.