O nás

Všechny naše oddíly

Hodnoty

V Sokole zažiješ pocity vítězů. Důležitější ale je, že se naučíš prohrávat, být trpělivý a makat víc než ostatní. Sokol je o setkávání lidí a přátelství. Více o našich hodnotách si přečtěte v letáčku

Poslání

TJ Sokol je sportovní organizace, která nabízí/organizuje „sport pro všechny,“ tj. sport pro všechny věkové kategorie na amatérské i výkonnostní úrovni.
Svojí činností přispíváme ke zvyšování fyzické i duchovní úrovně našich členů. Pohyb, aktivní a zdravý životní styl, všestranný rozvoj osobnosti, čestné jednání a fair play jsou hodnoty, ke kterým vychováváme naši mládež.
Sokol, jakožto nejstarší fungující moravskobudějovický spolek se významně a dlouhodobě podílí na rozvoji občanské společnosti a občanům města nabízí smysluplné využití volného času.

Historie

V roce 2009 byl při příležitosti 120. výročí založení TJ Sokol Moravské Budějovice vydán obsáhlý almanach mapující historii Sokola v našem městě. V publikaci je popsána kompletní historie jednoty od jejího založení v roce 1889 až po rekonstrukci sokolovny v letech nedávno minulých. Všechna fakta a důležité události jednoty jsou zasazeny do kontextu historického pozadí našeho národa i Moravských Budějovic. Publikace je mj. dokladem toho, že Sokol vždy patřil k hlavním hybatelům kulturního, společenského a sportovního života našeho města a byl významným činitelem při formování základů prvního českého státu.

Seminární práce Karla Chromého, studenta místního gymnázia: Osobnosti Sokola v Moravských Budějovicích. V práci se dočtete o založení Sokola v našem městě a jeho nejvýznamnějších osobnostech (E. Špatinka, J. Purcner, J. Palliardi, F. Šusta).

Almanach ke stažení: Sokol Moravské Budějovice 1889-2009

Práce našich dětí, v kterých odkrývají minulost Sokola v Moravských Budějovicích:
Po stopách významných osobností sokola
Naše sokolovna – TJ Sokol Moravské Budějovice

Památný den Sokola – 8. říjen

Při tzv. „sokolské akci“ – v noci ze 7. na 8. října 1941 – gestapo zatklo, takřka naráz, všechny sokolské činovníky z ústředí, žup i větších jednot, kteří ‚ještě byli na svobodě‘. Po výsleších a věznění byli deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93% vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo. 8. říjen je Památným dnem Sokola, který na tuto událost odkazuje.
Podívejte se na krásnou on-line brožuru (zpracoval Sokol Brno I), v které najdete konkrétní příběhy několika sokolů, kteří skončili v koncentračních táborech.

Výroční zprávy

Výroční zpráva za rok 2018.
Výroční zpráva za rok 2019.
Výroční zpráva za rok 2020.
Výroční zpráva za rok 2021.

Komentáře jsou vypnuty.